دکتر غلامحسین حیدری تفرشی

وب سایت شخصی دکتر غلامحسین حیدری تفرشی

عید سعید فطر

عید، واژه‌ای عربی و در اصطلاح به معنای جشن، روز جشن، فصل شادی و موسم سرور است. فطر هم در لغت به گشودن و باز کردن معنا می‌شود. عید فطر به روز اول ماه شوال گفته می‌شود که بلافاصله پس از ماه مبارک رمضان می‌آید و یکی از بزرگ‌ترین عیدهای مسلمانان به شمار می‌رود. گرچه در واقع عید حقیقی به تعبیر مرحوم میرزا جواد آقا ملکی تبریزی زمانی است که خداوند متعال برای جایزه داده و بهره ‌مند کردن بندگان از نعمت‌ها آن روز را انتخاب می‌کند… خداوند دوست دارد در چنین روزی به او خوش‌گمان بوده و جانب امیدواری به قبول خداوند و آمرزش و عطای او را بر جانب ترس از رد و عذابش ترجیح بدهند.

بهرحال جشن پایان ماه روزه مسلمانان، جشن شور و شادی است، اما بر خلاف بسیاری از جشن‌های جهان، تهی از معنویت و همراه با آلودگی و سرکشی و طغیان نیست، بلکه جشن نماز شکرگذاری دسته‌جمعی به امامت حاکم جامعه اسلامی یا نماینده اوست. در حقیقت، مسلمانان به شکرانه یک ماه عبادت و نیایش، عید می‌گیرند و ساکنان آسمان نیز مأمور شده‌اند تا جوایز و پاداش‌هایی را از عرش الهی برای بندگان خاکی‌نشین بیاورند.

عید فطر روزی است که فطرت آدمی به واسطه سی روز اخلاص، شکوفا شده و به معطر کردن فضای زندگی انسان می‌پردازد. به راستی که فطرت، چه عطر دل‌انگیز و روح‌افزایی دارد و زندگی در پرتو فطرت چه زیباست و در عید فطر است که انسان ها به فطرت خود باز می‌گردند و متوجه عظمت خداوند متعال می‌شوند. پس عید فطر در واقع آئینه‌ای است روشن و تمام‌نما که در آن می‌توان جهان‌بینی اسلامی را تماشا کرد.

در شب و روز این عید بزرگ اعمال فراوانی وارد شده است. شب عید سعید فطر، شب نزول رحمت الهی و فرصت برای پوزش‌طلبی از گناهان است و در روایات آمده که فضیلت آن کمتر از شب قدر نیست. از این رو انسان مؤمن و متدینی باید از این فرصت، نهایت استفاده را در ذخیره کردن ثواب و پاداش الهی بنماید و با انجام اعمال این شب، از فیض بی‌ کران آن بهره ‌مند گردد. مهم ترین اعمال شب عید فطر عبارت است از: غسل کردن بعد از غروب آفتاب، خواندن دعای ویژه رؤیت هلال ماه، خواندن زیارت امام حسین(ع)‌، احیا و شب‌زنده‌داری آن شب، خواندن دو رکعت نماز و دعاهای مخصوص آن شب و کنار گذاشتن زکات فطره و در صبح آن روز در نماز جماعت عید مسلمانان همگی دست به دعا برمی‌دارند و خداوند را سوگند می‌دهند که آنان را در همه خوبی‌هایی که محمد و آل محمد(ص) را در آنها داخل کرده، راه دهد و از همه بدی‌هایی که او و خاندان مطهرش را از آنها دور ساخته، بیرون آورد. این جماعت سبک‌روح و دلشاد به خطبه‌های امامِ نماز گوش می‌دهند و در پرتو روشنایی آن نور معنوی که در یک ماه روزه‌داری به دست آورده‌اند، با مسائل دینی و بایسته‌های اخلاقی آشنا می‌شوند. آنگاه به دستور خداوند دست در جیب خود می‌کنند که اگر خود نیازمند و محتاج نیستند، به شکرانه سلامت و سعادت زندگی خود، زکات دهند و چون یک ماه طعم گرسنگی را چشیده‌اند، با معنویتی مضاعف، آماده انفاق‌اند و اندکی از مال خویش را به نیازمندان می‌بخشند تا کمی از گرفتاری‌های آنها برطرف شود.

حسن ختام این نوشتار کلامی از بزرگان دین است. حضرت علی(ع) در خطبه هفتاد و هشت نهج‌ البلاغه می‌فرمایند: «ای بندگان خدا بدانید که نزدیک‌ترین چیزی که برای مردان و زنان روزه‌دار قرار داده شده، این است که در آخرین روز ماه رمضان، فرشته‌ای از طرف خداوند فریاد می‌زند ای بندگان خدا بشارت بدهید که خداوند گناهان گذشته شما را آمرزید، پس به فکر آینده و زندگی جدیدتان باشید که چگونه خواهید زیست وقتی هلال ماه شوال نمایان شد فریاد فرشتگان برخاسته می‌شود که ای مؤمنان بیایید و جوایزتان را دریافت کنید. حضرت سید الساجدین امام زین‌العابدین نیز می‌فرمایند: خداوندا ما به سویت توبه می‌کنیم در روز عید فطر که آن را برای اهل ایمان روز عید و شادی قرار دادی و برای اهل دین خود روز اجتماع و همیاری مقرر نمودی پس، از گناهانی که مرتکب شده‌ایم و از کارهای ناپسندی که انجام داده‌ایم به پیشگاه تو توبه می‌نماییم.

_______________________________________

تهیه و تنظیم: حسینی هرندی

 

موضوعات: مناسبات

ديدگاه خود را بيان کنيد