دکتر غلامحسین حیدری تفرشی

وب سایت شخصی دکتر غلامحسین حیدری تفرشی

 به نام آفرینشگر لوح و قلم

روان خود را با سخنان تازه و دلنشین ، خرم و شاداب سازید ، زیرا روح نیز مانند بدن خسته می شود و سخنان جالب به آن نیرو می بخشند .

 (علی علیه السلام)

 

با اهدای سلام و ادای احترام 

 

مردم شناسان بر این باورند که هیچ قوم و ملتی بر پهندشت گیتی یافت نمی شوند که فاقد باطن ، یعنی « فرهنگ » باشند. حتی ابتدایی ترین جوامع انسانی نیز از باطنی برخوردار بوده اند که مناسبات متشکله آن مسمای نام فرهنگ است.

فرهنگی شدن در حقیقت هماهنگی و انطباق فرد با کلیه شرایط و خصوصیات فرهنگی است و معمولاً به دو صورت ممکن است واقع شود.

نخست به صورت طبیعی و تدریجی که همان رشد افراد در داخل شرایط فرهنگی خاص است .

دوم به صورت تلاقی دو فرهنگ که به طرق مختلف ممکن است صورت گیرد . فرهنگ در برگیرنده تمام چیزهایی است که ما از مردم دیگر می‌آموزیم و تقریباً اعمال انسان مستقیم و یا غیر مستقیم از فرهنگ ناشی می‌شود و تحت نفوذ آن است .

سلطه گران اکنون به این نتیجه رسیده ‏اند که بهترین راه نفوذ در سایر کشورها، نفوذ در فرهنگ آنان و استحاله‏ درونی آن است. آنان می‏ خواهند ارزش ‏های مورد پسند خود را ارزش ‏های مترقی جلوه دهند و جای‏گزین معیارهای بومی و فطری ملت‏ ها سازند و از این طریق، بدون هیچ دغدغه ‏ای به آینده‏ منافع خود در این کشورها مطمئن باشند. این جمع‏ بندی، به ویژه در دهه ‏های اخیر، مبنای فعالیت ‏های سازمان‏ یافته‏ گسترده ‏ای قرار گرفته که غرب آن ها را ترویج معیارهای تمدن، رشد و توسعه معرفی می ‏کند؛ اما در فرهنگ ملت‏ ها، از این اقدامات با تعابیر مختلفی یاد می‏ شود که مفهوم مشترک آن ها در تعبیر هجوم فرهنگی نهفته است

کتابی که به پیوست تقدیم حضورتان می شود، سیاه مشق هایی است که نگارنده در آن کوشیده تا سیمای زیبای « فرهنگ» را در آیینه آیات و روایات به تماشا بنشیند

اینک ضمن ارسال یک نسخه از این کتاب، از حضرت عالی خواهش می کنم  با مطالعه موشکافانه و ارزیابی کنجکاوانه مرا در جهت غنای بیشتر و پویش راه روشن تر یاری فرمایید.

برگ های سبز این دفتر چشم های کنجکاو شما را به میهمانی سبز واژه ها فرامی خواند . این دفتر نه برترین آرمان ما ، که بالاترین حاصل توان ماست.

امید که ضمن پذیرش این هدیه ناقابل ، ضمن ارزیابی کاستی ها و کمبودها ، با نقدهای سازنده و رهنمودهای ارزنده ، نقاط قوت و ضعف آن را بنمایانید و از هرگونه راهنمایی دریغ نفرمایید.

چشم انتظار رهنمودهای رهگشا و نقدهای پربهای شما هستیم.

 

در کسب رضای حق موفق باشید

دکتر غلام حسین حیدری

 

 

JFS

موضوعات: کتاب ها

ديدگاه خود را بيان کنيد