دکتر غلامحسین حیدری تفرشی

وب سایت شخصی دکتر غلامحسین حیدری تفرشی

به نام آفرینشگر لوح و قلم

 

با اهدای سلام و ادای احترام 

 

 فرهنگ را می توان مجموعه ای از پدیده های مادی و معنایی عمدتا اکتسابی که در مقطعی خاص در جامعه ای خاص رایج هستند و عموما از نسلی به نسل دیگر منتقل می شوند، تعریف کرد.

خرد جمعی جامعه بشری به این باور راستین رسیده است که نهادینه شدن هیچ اندیشه برتر و فکر فراتر بدون فرهنگ سازی از مفاهیم آن فکر و اندیشه در بستر باورهای آحاد آن جامعه نمی تواند در گفتارها و رفتارهای افراد آن جامعه تبلور یابد.

ما مسلمانان در یک تعامل ناگزیر و غیر قابل اجتناب با دیگر شهروندان جهانی هستیم و در نتیجه باید با دیگر فرهنگ های بشری تعامل و گفتگو کنیم.البته تنها شرط بقا و پایداری فرهنگ دینی – ملی ما در تعامل و تقابل با دیگر فرهنگ ها ،تقویت مولفه های مترقی و بومی فرهنگ خودی است.
استمرار حیات ملت ها در گروی حیات فرهنگی آنان است و حیات فرهنگ ها در هر زمانی مقتضیاتی خاص خود دارد.

فرهنگ انسانی در بسیاری از موارد بر غرایز بشری لگام می‌زند ؛ به همین دلیل چنانچه فرهنگ انسانی را از انسان بگیرند، تمایزی بین انسان و حیوان به جای نمی‌ماند.

بدیهی است هر جامعه انسانی به عنوان یک پدیده از این دو ویژگی ظاهر و باطن برخوردار است. ظاهر هر جامعه عبارت است از : کار و تلاش و تکاپوی اقتصادی افراد سازنده آن جامعه ، و باطن آن ، ارزش های تثبیت شده و روابط تعریف شده و احساسات و عواطف تاریخی است که همان فرهنگ مردم است.

برای فرهنگ سازی پس از الهام گرفتن از مکتب انسان ساز اسلام، منبع و ماخذی بهتر و برتر از اندیشه های فرهنگ مدار حضرت امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری نیست. بنابراین بر آن شدیم تا سبوی تشنگی را برگیریم و راه چشمه سار زلال اندیشه های این دو بزرگوار را بپوییم.

کتابی که اینک تقدیم محضرتان می شود ،ره آورد این سفر روحانی و معنوی است.

امید که ضمن بهره برداری کامل از این کتاب، مرا از رهنمودهای ارزنده و نقدهای سازنده خود محروم نفرمایید.

در کسب رضای حق موفق باشید

دکتر غلام حسین حیدری

MFS

موضوعات: تالیف, کتاب ها

ديدگاه خود را بيان کنيد