دکتر غلامحسین حیدری تفرشی

وب سایت شخصی دکتر غلامحسین حیدری تفرشی

پاسخ:

برخی از بیمار دلان احتمال داده‌اند که معانی آیات بر قلب پیامبر اکرم نازل می‌شده و ایشان الفاظ و عبارات آن را تنظیم می‌کردند.

اما تقریباً بر اساس عقیده همه مسلمانان و دانشمندان علوم قرآنی‌، تمام ساختار قران‌، معنا و الفاظ آن‌، وحیانی بوده و از جانب خداوند است و پیامبر اکرم‌هیچ گونه دخالتی در تنظیم عبارات و الفاظ قرآن نداشته‌اند و تنها مأمور به ابلاغ آن به مردم بودند.

دلایل ذیل این نظریه را تأیید می‌کند:

۱٫ تلقی مسلمانان از روز نخست نزول وحی این بوده که قرآن از جانب خداست و پیامبر اکرم هیچ نقشی در تکمیل و تنظیم عبارت‌های آن نداشته است‌.

۲٫ گستره اعجاز و تحدی قرآن‌، پیامبر اکرم را نیز شامل می‌شود، یعنی پیامبر اکرم‌نیز مانند افراد دیگر مخاطب این آیات هستند وایشان نیز قادر بر آوردن چنین آیات و سوره‌هایی نیستند.

۳٫ قرآن کریم تصریح دارد که همه قرآن از آن خداست و با دست وحی انجام گرفته است‌. در قرآن واژه‌هایی همچون‌: قرائت‌، تلاوت و ترتیل به کار رفته است‌. این واژه‌ها، از نظر لغت عربی تنها بازگو کردن سروده دیگران را می‌رساند که الفاظ و معانی هر دو از آن‌ِ دیگری باشد و بازگو کننده آن را تنها تلاوت می‌کند و از خود چیزی بر آن نمی‌افزاید. آیه‌هایی مانند: “فَإِذَا قَرَأْت‌َ الْقُرْءَان‌…”(نحل‌،۹۸)، “وَاتْل‌ُ مَآ أُوحِی‌َ إِلَیْکَ مِن کِتَاب‌ِ رَبِّک”(کهف‌،۲۷) و… شاهد بر این مدعا است‌.

افزون بر آن از قرآن در قرآن‌، به صراحت به عنوان “کلام اللّه‌” یاد شده است‌؛ “وَإِن‌ْ أَحَدٌ مِّن‌َ الْمُشْرِکِین‌َ اسْتَجَارَکَ فَأَجِرْه‌ُ حَتَّی‌َ یَسْمَع‌َ کَلَ-م‌َ اللَّه‌”(توبه‌،۶) این واژه می‌فهماند که قرآن کریم‌، کلام خدا است نه پیامبر.

همچنین فرمایش خداوند؛ “قرآن را به زبان عربی فرو فرستادیم‌” صراحت دارد که حتی الفاظ و عبارات قرآن از سوی خداوند است‌.

به همین جهت است که در قرآن با کلماتی مانند “قل‌؛ بگو” که خطاب خداوند به پیامبر است مواجه هستیم پیامبر اکرم برای حفظ اصالت قرآن‌، عیناً این کلمات را به مردم ابلاغ کرده‌اند.

حاصل آن که‌، آیات قرآن به طور کامل به پیامبر نازل می‌شد و ایشان هیچ نقشی در تکمیل آن نداشتند.( ر.ک‌: علوم قرآنی‌، آیت اللّه محمد هادی معرفت‌، ص ۵۷، مؤسسه فرهنگی انتشاراتی التمهید. )

موضوعات: نزول قرآن

ديدگاه خود را بيان کنيد